Finalja e Europa League: Gjimshiti ngre trofeun e madh!

DUBLIN, IRELAND - MAY 22: Berat Djimsiti of Atalanta BC lifts the UEFA Europa League Trophy with teammates after their team's victory in the UEFA Europa League 2023/24 final match between Atalanta BC and Bayer 04 Leverkusen at Dublin Arena on May 22, 2024 in Dublin, Ireland. (Photo by Alex Pantling - UEFA/UEFA via Getty Images)

Kapiteni i skuadrës italiane Atalanta futbollisti shqiptar Berat Gjimshiti ishte ai që ngriti mbrëmë trofeun e UEFA Europa League.

finalen e zhvilluar mbrëmë në „Aviva Stadium“ të Dublinit, klubi italain ka triumfuar bindshëm kundër Bayer Leverkusen me rezultatin 3:0. Atalanta ka shkruar historinë , duke fituar për herë të parë një trofe evropian.

Cani Travel

Finalja e mbrëmshme ishte shumë interesante për tifozët shqiptarë, sepse në fushë u përballën dy futbollistë shqiptarë – Berat Gjimshiti (Atalanta) dhe Granit Xhaka (Bayer Leverkusen). Tifozët e Bayerit ishin të zhgënjyer, por Atalanta fitoi bindshëm dhe me meritë.

Kjo fitore e shënon fundin e serisë pa humbje të Bayer Leverkusenit, të drejtuar nga trajneri Xabi Alonso. Por, ekipi i Granit Xhakës ka shanse të fitojë titullin e Kupës së Gjermanisë të shtunën, më 25 maj, në ndeshjen kundër Kaiserslautern.