Florian Marku fitoi titulin kampion bote në versionin IBF

Florian Marku fitoi titulin kampion bote në versionin IBF
Florian Marku fitoi titulin kampion bote në versionin IBF

Pas një dueli jashtëzakonisht të fortë kundër ukrainasit Maxim Prodan (i cili mbante titullin kampion bote dhe ishte i pamposhtur deri tani), boksieri shqiptar Florian Marku fitoi mbrëmë titullin e kampionit në verisonin IBF. Floriani kështu vazhdoi traditën jashtëzakonisht të suksesshme të boksierëve shqiptarë. Pas duelit që e fitoi me pikë, ai tha se shumëkush nuk e ka marrë seriozisht, sepse kanë menduar se ky është vetëm kikbokser. Por ai dëshmoi se është aktualisht më i miri në kategorinë e tij. Ne deklaratën për DZAN ai dha dhe një lajm tjetër të gëzueshëm. „Me vetëm 10 ndeshje, unë u përballa me një kundërshtar në majë, me të cilin nuk përballej askush dhe e munda. Jam i ri këtu dhe të gjithë më nënvlerësonin duke thënë që jam një kikbokser dhe më shihni ku arrita sot… Gruaja ime është shtatzënë dhe po pres fëmijën e parë. Ndaj jam i shumë i gëzuar. Do t’ua bëj jetën e tyre më të mirë me këto tituj”, deklaroi kampioni i i ri i botës.