Niklas Süle pozitiv – ndalohet stërvitja e kombëtares gjermane

Kombëtarja gjermane ka anuluar stërvitjen pas rastit pozitiv me COVID-19.

Përfaqësuesit e kombëtares gjermane kanë konfirmuar se në radhët e ekipit ka dhe një rast pozitiv me virusin Corona. Diaspora Today merre vesh se lojtari i infektua është qendërmbrojtësi i Bajernit të Mynihut, Niklas Syle. Ai është vaksinuar dy herë, e megjithatë është infektuar. Lojatari ësthë testuar pozitiv, por deri tani nuk ka pasur asnjë simptom

Po ashtu merret vesh se si pasojë e kontakteve me këtë lojtarë, edhe katër të tjerë janë detyruar të futen në karantinë.

Cani Travel

Në karatinë janë futur edhe lojtarët  Joshua Kimmich, Serge Gnabry, Jamal Musiala dhe Karim Adeyemi. Kohët e fundit në veçanti Kimmich ka qenë në qendër të vëmednjes, pasi që ai ka refuzuar të vaksinohet.

Ekipi gjerman po përgatitet për ndeshjet e ardhshme me Lihtenshtajnin dhe Armeninë. Ndërsa trajneri Hansi Flick ka konfirmuar se katër lojtarët e tjerë janë urdhëruar të futen në karantinë.

Ndeshja me Lihtenshtajnin do të zhvillohet me 11 nëntor, ndërsa ajo kundër Armenisë tri ditë më vonë.