Rona Regjepi, aktorja e re shqiptare që po shkëlqen në kinematografinë gjermane

Filmi artistik me metrazh të gjatë “Die Chaos Sschwestern und Pinguin Paul” (Kaosi i motrave dhe pinguini Paul) me regji të Mike Marzuk, këto ditë është shfaqur si premierë në Munih, Hamburg dhe Koln.

E veçanta e këtij filmi është se ndër rolet kryesore është Rona Regjepi, nëntë vjeçe (me të dy prindërit nga Kosova), e cila në të tri premierat ishte në qendër të vëmendjes nga dashamirët e filmit dhe mediat.

Filmi e vendos ngjarjen në mes të Amerikës dhe Gjermanisë, ku një çift me profesion palaço cirkusi e kanë vjedhur (kidnapuar) një pinguin inteligjent nga një kopsht Zoologjik për ta përdorur për nevoja të veta. 

Mirëpo rastësisht katër motrave u bie në dorë pinguini që u kishte ikur keqbërësve dhe ato luftojnë më të gjitha mundësitë për ta shpëtuar pinguinin dhe për ta kthye në shtëpinë e vet, në kopshtin zoologjik. 

Ato disa herë e vejnë jetën në rrezik derisa në fund ia arrijnë ta shpëtojnë, kurse kidnapuesit bien në duart e policisë. Filmi është përplot skena dramatike por edhe komike…

Cani Travel

Kjo është, pak a shumë, ngjarja e këtij filmi zhanër; komedi familjare.

Pas premierës, gjatë prezantimit të aktorëve regjisori Marzuk nuk e lë pa përmend se “aktorja jonë e re Rona është shqiptare nga Kosova”. Pastaj edhe producenti dhe aktorët e rritur dhe më përvojë të gjatë filmi, e lavdëruan shumë rolin e Ronës. Ata mes tjerash thanë se, talenti i saj, disiplina dhe interpretimi, i ka bërë të përulen para saj.

Pas tri premierave, filmi nga data 25 janar 2024 do të shfaqet në të gjitha kinematë e Gjermanisë.

Pos këtij filmi Rona ka luajtur edhe dy filma tjerë të metrazhit të gjatë dhe disa filma dokumentar.

(ObserverKult)